Home | News

2013 Winter Term President's and Dean's List

Apr 15, 2013
PRESIDENT'S LIST The following students have been named to the 2013 Winter Term President's list at Oregon Institute of Technology. Inclusion on the list requires a
PRESIDENT'S LIST
The following students have been named to the 2013 Winter Term President's list at Oregon Institute of Technology. Inclusion on the list requires a 3.70 grade point average and above. Only full-time students (12 credit hours or more) are eligible for academic honors.


Uyen A, Mgmt/Marketing Option
Adam Aaron, Operations Management
Nicole Aboumrad, Applied Psychology
Kyra Acosta, Radiologic Science
Vienna Adams, Clinical Laboratory Science
Ana Aguilar, Biology-Health Sciences
Aundrea Albright, Dental Hygiene
Mark Allen, Mgmt/Accounting Option
Troy Allen, Mechanical Engineering Tech
Shandi Allred, Diagnostic Medical Sonography
Kaitlyn Altenbach, Pre-Nursing
Amy Amerling, Radiologic Science
Aleena Anderson, Dual Renewable Energy/Elec Eng
Levi Anderson, Renewable Energy Engineering
Margaret Anderson, Biology-Health Sciences
William Anderson, Pre-Renewable Energy Eng
Devon Andrade, Software Engineering Tech
Melissa Andreas, Clinical Laboratory Science
Jennifer Andrews, Nuclear Medicine Technology
Evghenie Antoci, Diagnostic Medical Sonography
Olivia Antonsen, Radiologic Science
Nathan Arp, Electronics Engineering Tech
Nathan Arteaga, Pre-Medical Imaging Tech
Daniyar Ashirov, Renewable Energy Engineering
Patricia Austin, Biology-Health Sciences
Jessica Azevedo, Applied Psychology
Nichole Bake, Dental Hygiene
Stephanie Baker, Diagnostic Medical Sonography
Derek Ball, Radiologic Science
Christine Bansen, Respiratory Care
Matthew Barber, Mechanical Engineering
Brooklyn Barclay, Diagnostic Medical Sonography
Brittney Barnett, Pre-Medical Imaging Tech
Bradley Barrett, Mechanical Engineering
Miranda Barrus, Civil Engineering
Lisa Baubock, EMT - Paramedic
Christina Beach, Clinical Laboratory Science
Eric Bearden, Geomatics-option in Surveying
Dylan Bedortha, Environmental Sciences
Paige Beeman, Nuclear Medicine Technology
Logan Bell, Dual Renewable Energy/Elec Eng
Matthew Bennett, Mechanical Engineering Tech
Kelli Berg, Pre-Medical Imaging Tech
Cheryl Berry, Dental Hygiene
Lacey Bewley, Echocardiography
Gunnar Bier, Mechanical Engineering
Benjamin Blanchard, Communication Studies
Shelby Bochsler, Radiologic Science
Angela Bohan, Software Engineering Tech
Carrie Boltz, Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Alexander Bond, Electrical Engineering
Jamie Bond, Civil Engineering
Kenley Boss, Software Engineering Tech
Rachel Botsford, Radiologic Science
Sheila Bowes, Dental Hygiene
Danielle Boyd, Respiratory Care
Kimberly Braden, Diagnostic Medical Sonography
Emily Brandt, Radiologic Science
Joshua Braunschweig, Electrical Engineering
Anikka Brill, Dental Hygiene
Jessica Bronson, Diagnostic Medical Sonography
Elissa Brouillard, Pre-Medical Imaging Tech
Eric Brown, IT Bus/Systems Analysis Opt
Jenny Brown, Radiologic Science
Kanissa Brown, Pre-Medical Imaging Tech
Kayla Brown, Pre-Medical Imaging Tech
Jason Bryers, Echocardiography
Katy Bull, Diagnostic Medical Sonography
Natosha Bunnell, Environmental Sciences
Sarah Burgi, Geomatics-option in Surveying
Aubrie Bush, Pre-Medical Imaging Tech
Sherell Butler, Radiologic Science
Kyle Byers, Radiologic Science
Jennifer Cabauatan, Diagnostic Medical Sonography
Marisa Calvert, Applied Psychology
Kyrstin Cameron, Dental Hygiene
Josephina Campbell, Geomatics-option in Surveying
Kevin Campbell, Mechanical Engineering
Scott Cannard, Software Engineering Tech
Shannelle Cayetano, Pre-Medical Imaging Tech
Jakob Chabot, Renewable Energy Engineering
Traggasart Chaipanich, Respiratory Care
Ian Challender, Renewable Energy Engineering
Chin Chan, Radiologic Science
Erica Chan, Respiratory Care
Phillip Chan, Respiratory Care
Nicholas Chase, Software Engineering Tech
Fernando Chen, Geomatics-option in Surveying
Lingzi Chen, Biology-Health Sciences
Brittany Cherry, Radiologic Science
Kam-Wai Cheung, Mgmt/Accounting Option
Julie Chezem, Vascular Technology
Brian Chipman, IT Applications Developmnt Opt
Patrick Christensen, Embedded Systems Eng Tech
Chin Christianson, Clinical Laboratory Science
Jonathan Clark, Radiologic Science
Katelyn Clark, Pre-Nursing
David Clarke, Applied Psychology
Brandon Clarno, Mechanical Engineering Tech
Chazya Clements, Communication Studies
Sara Coates, Dental Hygiene
Jaime Cobian, Echocardiography
Leland Cockcroft, Renewable Energy Engineering
Hannah Coe, Mechanical Engineering
Karen Coffelt, Clinical Laboratory Science
Angela Cole, Dental Hygiene
Brooke Cole, Diagnostic Medical Sonography
Samuel Cole, Renewable Energy Engineering
Katherine Collard, Pre-Medical Imaging Tech
Amanda Collins, Applied Psychology
Brooks Collins, IT Applications Developmnt Opt
Trae Collins, Biology-Health Sciences
Michael Converse-Rath, Mechanical Engineering
Sage Copeland, Pre-Medical Imaging Tech
Victor Corona-Meza, Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Rhonda Costin, Geomatics-option in Surveying
Shelbey Coulter, Mechanical Engineering Tech
Sarah Courier, Communication Studies
Dustin Cramer, Computer Engineering Tech
Lauren Crandell, Dental Hygiene
McKenzie Crawford, Pre-Medical Imaging Tech
Taylor Croghan, Radiologic Science
Benjamin Crownover, Respiratory Care
Haley Crume, Pre-Medical Imaging Tech
Lisa Crutchfield, Applied Psychology
James Culver, Software Engineering Tech
Jodi Cummings, Mgmt/Accounting Option
Amanda Dahl, Applied Psychology
John Darling, Mechanical Engineering
Laura Dary, Pre-Nursing
Caryn Dastrup, Dental Hygiene
Alyssa Davis, Biology-Health Sciences
Gerald Davis, Mechanical Engineering
Jeffrey Davis, Renewable Energy Engineering
Rochelle DeBlock, General Studies
Tracey DeCorte, Software Engineering Tech
Tyler Dearing, Biology-Health Sciences
Tyler Denney, Software Engineering Tech
Katherine Derby, Computer Engineering Tech
Alejandro Diaz, Communication Studies
Zhivka Dickerman, Nuclear Medicine Technology
Hannah Dinsmore, Respiratory Care
Kristin Dittmeyer, Applied Psychology
Karissa Dixon, Applied Psychology
Sherry Donovan, Nuclear Medicine Technology
Jason Doutt, Clinical Laboratory Science
Katie Dowell, Dental Hygiene
Jessica Driessen, Radiologic Science
Stephen Dungey, Respiratory Care
Shannon Duong, Pre-Nursing
Ryan Durand, Dual Compute/Software Eng Tech
Joshua Durkee, Software Engineering Tech
Michael Eagle, Civil Engineering
Jennifer East, Clinical Laboratory Science
Alishea Edwards, Applied Psychology
Amber Edwards, Nuclear Medicine Technology
Mary Effingham, Respiratory Care
Haley Egbert, Pre-Medical Imaging Tech
Josh Eilertson, Radiologic Science
Robert Elder, Biology-Health Sciences
Frank Elijah, Clinical Laboratory Science
Marisan Elisabeth, Environmental Sciences
David Embertson, Respiratory Care
Brandie Emminger, Diagnostic Medical Sonography
Amanda Erickson, IT Bus/Systems Analysis Opt
Rebekah Esquibel, Nuclear Medicine Technology
Joshua Evarts, Vascular Technology
Benjamin Ewing, Radiologic Science
Chandry Feely, Diagnostic Medical Sonography
Tillie Ferlan, Radiologic Science
Patricia Ferrell, Dental Hygiene
German Ferrer, Biology-Health Sciences
Weston Fickes, Electrical Engineering
Valerie Fischer, Radiologic Science
Chris Flesher, Radiologic Science
Jeffrey Ford, Software Engineering Tech
Timothy Forste, Software Engineering Tech
Luke Fortkamp, Civil Engineering
Jacob Foster, Software Engineering Tech
Alexandra Fox, Dental Hygiene
Ryan Fox, Software Engineering Tech
Seth Francis, Renewable Energy Engineering
Barton Freeman, IT Applications Developmnt Opt
Alan Freeman-Scott, Renewable Energy Engineering
Molly Fronk, Pre-Medical Imaging Tech
Naomi Futrell, Pre-Respiratory Care
Tara Gailis, Clinical Laboratory Science
Heidi Gaither, Applied Psychology
Christopher Galer, Respiratory Care
Kelly Galloway, Dental Hygiene
Iva Galvez, Nuclear Medicine Technology
Cintya Garcia, Applied Psychology
Monica Garcia, Applied Psychology
Raygan Gardner, Radiologic Science
Nathan Garrelts , Pre-Renewable Energy Eng
Erika Garvey, Respiratory Care
Nora Gibbons, Renewable Energy Engineering
Melissa Gibson, Echocardiography
Seabrea Gibson, Diagnostic Medical Sonography
Skye Gilbreth, IT Bus/Systems Analysis Opt
Ryan Gill, Mechanical Engineering
Jamie Gillespie, Pre-Medical Imaging Tech
Garth Gladfelder, Nuclear Medicine Technology
Dylan Gleason-Nickolich, Software Engineering Tech
Charlene Glenn, Respiratory Care
Tiffany Goddard, Diagnostic Medical Sonography
Yoshua Gombo, Mechanical Engineering
Andrew Gordon, Civil Engineering
Sean Gorey, Mechanical Engineering
Alexandria Gould, Diagnostic Medical Sonography
Dane Grebisz, Diagnostic Medical Sonography
Pamela Grenvik, Respiratory Care
Rachel Grickis, Dental Hygiene
Darian Grigsby, Pre-Medical Imaging Tech
Matthew Grigsby, Biology-Health Sciences
Kailee Guin, Diagnostic Medical Sonography
Carrie Hager, Diagnostic Medical Sonography
Joshua Hall, Mechanical Engineering
Jennifer Hanor, Clinical Laboratory Science
Flordelisa Hansen, Echocardiography
Jalina Hanson, Pre-Nursing
Justine Harbeck, Dental Hygiene
Karissa Harbick , Pre-Medical Imaging Tech
Jacqueline Harris, Respiratory Care
Hannah Hassan, Pre-Nursing
Danielle Hassett, Pre-Medical Imaging Tech
Mandy Havercroft, Dental Hygiene
Kayla Hawes, Pre-Medical Imaging Tech
Ryan Hayden, Echocardiography
Luke Hazel, Mechanical Engineering Tech
Haley Hedine, Dental Hygiene
Emily Hedlund, Diagnostic Medical Sonography
Shelby Heidrick, Nuclear Medicine Technology
Taylor Hepp, Clinical Laboratory Science
Avery Herb, Biology
Davis Hernandez, Environmental Sciences
Juan Hernandez, Pre-Dental Hygiene
Angela Hershiser, Diagnostic Medical Sonography
Michael Hill, Geomatics-option in Surveying
Morgan Hofman, Radiologic Science
Samuel Holcomb, Civil Engineering
Eric Hoss, IT Health Informatics Opt
Caitlin Houck, Echocardiography
Devon Howresko, Radiologic Science
Zachary Hudspeth, Civil Engineering
Alexander Huettis, Mechanical Engineering
John Huffman, Mechanical Engineering
Jordan Huffman, Diagnostic Medical Sonography
Colleen Hunt, Communication Studies
Michael Hunt, Manufacturing Engineering Tech
Chelsea Huntsman, Diagnostic Medical Sonography
Rebekah Hutchings, Nuclear Medicine Technology
Aaron Hutchins, Pre-Medical Imaging Tech
Sophia Huteson, Pre-Medical Imaging Tech
Tianna Hyde, Clinical Laboratory Science
Wesley Inman, Geomatics-option in Surveying
Teara Jackson, Nuclear Medicine Technology
Michelle Jacob, Applied Psychology
Joshua Jaster, Mechanical Engineering Tech
Christopher Johnson, Geomatics-option in Surveying
Lisa Johnson, Mgmt/Accounting Option
Marcus Johnson, Pre-Medical Imaging Tech
Marie Johnson, Diagnostic Medical Sonography
Melanie Johnson, Operations Management
Arthur Johnston, Software Engineering Tech
Matthew Johnston, Pre-Medical Imaging Tech
Jared Jones, Civil Engineering
John Jones, Renewable Energy Engineering
Kevin Juba, Software Engineering Tech
Christopher Jurief, Biology-Health Sciences
Lauren Kaltz, Respiratory Care
Rosemary Kammer, Dental Hygiene
Ashley Kangas, Diagnostic Medical Sonography
Michelle Kantor, Electrical Engineering
Mariah Karther-Miller, Applied Psychology
Catherine Kateley, Applied Psychology
Robert Keene, Geomatics-option in Surveying
Ryan Kelly, Civil Engineering
Trevor Kelly, Mechanical Engineering
Dara Kenady, Pre-Medical Imaging Tech
Stephanie Kersten, Echocardiography
Linh Kieu, Echocardiography
Pamela Killen, Diagnostic Medical Sonography
Daniel King, Environmental Sciences
Brian Klaren, Nuclear Medicine Technology
Karol Kluczynski, Renewable Energy Engineering
Cassandra Knierim, EMT - Paramedic
Ashley Knight, Echocardiography
JoAnn Knowles, IT Applications Developmnt Opt
Kenneth Koblas, Echocardiography
Larry Koch, Radiologic Science
Kara Konigsfeld, EMT - Paramedic
Alix Koontz, Pre-Medical Imaging Tech
Ariel Koos, Biology-Health Sciences
Kindra Kopra, Polysomnographic Technology
Nicholas Kouri, Electrical Engineering
Megan Krautscheid, Pre-Medical Imaging Tech
Trevor Kruse, Pre-Medical Imaging Tech
Megan Kuenzi, Dental Hygiene
Meriele Kwok, Mechanical Engineering
Regina Lagu, Biology-Health Sciences
Crystal Lang, Dental Hygiene
Travis Lanman, IT Applications Developmnt Opt
LaShell Larman, Radiologic Science
Caleb Larson, Computer Engineering Tech
Earl Larson, IT Health Informatics Opt
Jennifer Larue, Nuclear Medicine Technology
Katelyn Lashley, Dental Hygiene
Kimberly Latona, Radiologic Science
Cheryl Lawrence, Nuclear Medicine Technology
Jazmine Lebsack, Applied Psychology
Daniel Lee, Renewable Energy Engineering
Hyejin Lee, Clinical Laboratory Science
Jon Lee, Applied Psychology
David Leisy, Software Engineering Tech
Mathew Lemon, Mechanical Engineering
Kirstie Lerum, Dental Hygiene
Harris Leslie, Echocardiography
Chak Leung, Nuclear Medicine Technology
McKenzy Leveton, Pre-Medical Imaging Tech
Louis Levison, Manufacturing Engineering Tech
Yuhuan Li, Clinical Laboratory Science
Jason Lightbown, Geomatics-option in Surveying
Kaitlin Lindenburger, Biology-Health Sciences
Jeremiah Lipp, Pre-Renewable Energy Eng
Christopher Livengood, Software Engineering Tech
Tessa Lockett, Radiologic Science
Sheree Lorimor, IT Health Informatics Opt
Whitney Lowe, Pre-Medical Imaging Tech
Anh Luong, Biology-Health Sciences
Tiffany Lyons, Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Amber Machin, IT Health Informatics Opt
Phillip Maddi, Renewable Energy Engineering
Daniel Magana, IT Applications Developmnt Opt
Karra Mahan, Biology-Health Sciences
Christine Male, Radiologic Science
Mason Manera, Electrical Engineering
Beth Manley, Diagnostic Medical Sonography
Lauren Manley, Dental Hygiene
Lee Mann, Software Engineering Tech
Larisa Manuylova, Dental Hygiene
Willem Marais, Mechanical Engineering
Diane Marles, Clinical Laboratory Science
Alia Martin, Diagnostic Medical Sonography
Christopher Matthews, Clinical Laboratory Science
Jennifer May, Biology-Health Sciences
Zana Mays, Environmental Sciences
Edmondo Mazzulli, Software Engineering Tech
Ryley McAllister, Pre-Medical Imaging Tech
Ashley McAnally, Dental Hygiene
Gloria McCracken, Applied Psychology
Joshua McCullough, Civil Engineering
Charles McCully, Mgmt/Accounting Option
Kelvin McDonald, Dual Compute/Software Eng Tech
Lindsey McDonald, Civil Engineering
Mary McKinney, Applied Psychology
Ian McNee, Electrical Engineering
Daniel Meeuwsen, EMT - Paramedic
Joseph Meeuwsen, Biology
Haley Meidinger, Diagnostic Medical Sonography
Ashley Menzie, Radiologic Science
Rebecca Merriam Stelfox, Biology-Health Sciences
Christopher Meyer, Software Engineering Tech
Caitlin Millar, Radiologic Science
Jason Millar, Civil Engineering
Casey Miller, Clinical Laboratory Science
Kiersten Miller, Diagnostic Medical Sonography
Kristin Miller, Dental Hygiene
Mark Miller, IT Bus/Systems Analysis Opt
Jaden Minix, Software Engineering Tech
Brenden Minor, Dual Compute/Software Eng Tech
Joseph Miranda, Renewable Energy Engineering
Daniil Mironichenko, IT Applications Developmnt Opt
Mariya Misyuk, Echocardiography
Kaitlinn Moody, Respiratory Care
Molly Moore, Nuclear Medicine Technology
Kourtney Mootz, Pre-Medical Imaging Tech
Megan Moreau, Radiologic Science
Jeffrey Morgan, Dual Compute/Software Eng Tech
Irene Morong, Applied Psychology
Nathanael Morong, Mechanical Engineering
Ruth Morris, Renewable Energy Engineering
Ariel Morrison, Clinical Laboratory Science
Jennifer Morrison, Vascular Technology
Melanie Morrison, Radiologic Science
Megan Morse, Renewable Energy Engineering
Dennis Morton, Geomatics-option in Surveying
Sina Motamedi, IT Bus/Systems Analysis Opt
Ryan Muench, Radiologic Science
Mckenzie Munro, Pre-Medical Imaging Tech
Jared Murphy, Dual Mfg/Mech Engr Tech
Melinda Nalder, Dental Hygiene
Jacob Neal, Computer Engineering Tech
Hien Nguyen, Clinical Laboratory Science
Khanh Nguyen, Software Engineering Tech
Khoa Nguyen, Software Engineering Tech
Michael Nguyen, Nuclear Medicine Technology
Tuan Nguyen, Nuclear Medicine Technology
Matthew Nicholson, Civil Engineering
Charles Noak, Radiologic Science
Donald North, Radiologic Science
Dani Nowak, Dental Hygiene
Erin Nowak, Radiologic Science
JaLisa Nunez, Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Shannon O'Connell, Respiratory Care
Lindsay Oldham, Dental Hygiene
Keaton Oliver, Mechanical Engineering
Alissa Olson, Renewable Energy Engineering
Ashley Olson, Respiratory Care
Rebecca Olson, Respiratory Care
Stephen Oman, Radiologic Science
Brittany Overlock, Pre-Dental Hygiene
Luke Ovgard, Operations Management
Derek Pallett, Mechanical Engineering
Katie Parcell, Pre-Medical Imaging Tech
Isaac Parke, Software Engineering Tech
Bailey Parker, Pre-Medical Imaging Tech
Hannah Parker, Dental Hygiene
Sadie Parker, Applied Psychology
Minal Patel, Biology-Health Sciences
Sierra Patzke, Diagnostic Medical Sonography
Brandon Pederson, IT Applications Developmnt Opt
Abbey Petersen, Radiologic Science
Joel Peterson, Renewable Energy Engineering
Tyler Peterson, Electrical Engineering
Thien Long Pham, Mechanical Engineering Tech
Joseph Quang Phan, Radiologic Science
Kim Phung, Pre-Medical Imaging Tech
Courtney Pinkston, Pre-Medical Imaging Tech
Kayla Pinson, Applied Psychology
Melissa Pittenger, Respiratory Care
Laura Plass, Mgmt/Marketing Option
Jordan Polzin, Software Engineering Tech
Richard Poole, Civil Engineering
Samantha Posch, Pre-Medical Imaging Tech
Arthur Pratt, Renewable Energy Engineering
Sierra Price, Radiologic Science
Tyler Puzey, Geomatics-option in Surveying
Richard Queener, Mgmt/Marketing Option
Kyle Rains, Embedded Systems Eng Tech
Andrea Rawson, IT Health Informatics Opt
Talon Ray, Nuclear Medicine Technology
Breanne Reavis, Radiologic Science
Jennifer Recore, Pre-Medical Imaging Tech
Kelson Redding, Mechanical Engineering Tech
Taylor Redding, Pre-Renewable Energy Eng
William Reen, Mechanical Engineering Tech
Alexander Reese, Electrical Engineering
Dana Reister, Clinical Laboratory Science
Krintin Reiswig, Dental Hygiene
Gabriel Rennels , Pre-Nursing
Omar Ricalday Gutierrez, Mechanical Engineering
Jessica Richardson, IT Accounting Option
Ryan Ried, Clinical Laboratory Science
Jennifer Riley, Pre-Nursing
Hine Roberts, Pre-Nursing
William Robinson, Radiologic Science
Jamie Rodriguez, Nuclear Medicine Technology
William Rogers IV, EMT - Paramedic
Aracele Romero, Radiologic Science
Kayla Rooks, Dental Hygiene
Shaylen Rosas, Diagnostic Medical Sonography
Lauren Roth, Dental Hygiene
Christina Rubidoux, Applied Psychology
Victory Rumbewas, Renewable Energy Engineering
Matthew Rushing, Nuclear Medicine Technology
Jared Rusth, Electrical Engineering
Alieu Saidy, IT Health Informatics Opt
Brian Salinas, Respiratory Care
Angela Salzwedel-Kemp, Applied Psychology
Patsy Sandoval, Radiologic Science
Paulo SantosVasconcelos J, Pre-Renewable Energy Eng
Dianna Sasounian, Nuclear Medicine Technology
Jesse Satterfield, IT Bus/Systems Analysis Opt
Robert Sattergren, IT Bus/Systems Analysis Opt
Carey Saunders, Polysomnographic Technology
Alexandra Sawyer, Radiologic Science
Matt Scheidler, Software Engineering Tech
Erik Scheleen, Pre-Renewable Energy Eng
Timothy Schlueter, Dual Compute/Software Eng Tech
Alan Schmidt, Mechanical Engineering
Brandon Schmidt, Mechanical Engineering
Taylor Schmidt, Mgmt/Accounting Option
Waldemar Schmidt, Radiologic Science
Dylan Schultz, Software Engineering Tech
Caitlin Schurr, Radiologic Science
Erin Schwabauer, Dental Hygiene
Stacie Schwartz, Applied Psychology
Garret Seppala, Software Engineering Tech
Vindy Sermumes, Pre-Medical Imaging Tech
Erin Severance, Dental Hygiene
Michael Shatto, Biology-Health Sciences
Elizabeth Sheehy, Civil Engineering
Michael Shelley, Clinical Laboratory Science
McKenzie Shrum, Pre-Medical Imaging Tech
Kenneth Shultz, Civil Engineering
Paul Shurtleff, Renewable Energy Engineering
Jennifer Sigel, Dental Hygiene
Barbara Sigurdson, Dental Hygiene
William Skrydlak, Software Engineering Tech
Corie Slaton, Applied Psychology
Karen Small, Biology-Health Sciences
Evan Smith, Mechanical Engineering
Hayley Smith, Applied Psychology
Jack Smith, Applied Psychology
Jennifer Smith, Diagnostic Medical Sonography
Kirstina Smith, Diagnostic Medical Sonography
Logan Smith, Operations Management
Wendy Snodgrass, Clinical Laboratory Science
Ben Snyder, Software Engineering Tech
Max Snyder, Software Engineering Tech
Jenna Solheim, Applied Psychology
Brenna Southwick, Dental Hygiene
Michael Sparks, Civil Engineering
Kevin Spencer, Geomatics-option in GIS
Julie St-Germain, Clinical Laboratory Science
Ella Stern, EMT - Paramedic
Jenna Stevens, Echocardiography
Veronica Steward, Pre-Medical Imaging Tech
Kelsey Stewart, Vascular Technology
Laurel Stewart, Pre-Medical Imaging Tech
Ezra Stockton, Civil Engineering
Matthew Stone, Geomatics-option in Surveying
Meghan Sullivan, Radiologic Science
Jonathan Summerlin, Computer Engineering Tech
Elzbieta Szot, Renewable Energy Engineering
Chandler Tally, Nuclear Medicine Technology
Forest Tanier-Gesner, Pre-Renewable Energy Eng
Daniel Taylor, Computer Engineering Tech
Stewart Taylor, Software Engineering Tech
Tanner Taylor, Radiologic Science
Bailey Tehan, Pre-Medical Imaging Tech
Timothy Teran, Radiologic Science
Andrew Thomas, Mechanical Engineering Tech
David Thomas, Biology-Health Sciences
Elizabeth Thompson, Dental Hygiene
Jessica Thompson, Clinical Laboratory Science
Christopher Thorne, EMT - Paramedic
Jacob Tiffee, Radiologic Science
Eric Tipler, General Studies
Samuel Tolleson, Geomatics-option in Surveying
Casey Torres, Applied Psychology
Stephen Townsend, Mgmt/Accounting Option
Nhan Tran, Software Engineering Tech
Tristyn Trelease, Mgmt/Marketing Option
Ryan Turnipseed, Radiologic Science
Stephanie Ulm, Dental Hygiene
Taryn Urmson, Echocardiography
Steve Uroshevich, IT Health Informatics Opt
Chelsey Utemei, Dental Hygiene
Courtney Villagrana, Pre-Medical Imaging Tech
Jessica Virnig, Radiologic Science
Thyanna Voisine, Software Engineering Tech
Kevin Vuong, Renewable Energy Engineering
Michael Walker, Nuclear Medicine Technology
CaSandra Wall, Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Lindsay Wallenburn, Radiologic Science
Franklin Wanner, Respiratory Care
Jordan Warmack, Clinical Laboratory Science
Jessica Warr, Applied Mathematics
Derald Watkins, Civil Engineering
John Watts, IT Bus/Systems Analysis Opt
Kenda Wavra, Dental Hygiene
Quinton Weaver, Mechanical Engineering
William Weaver, Pre-Renewable Energy Eng
Shon Webber, Electrical Engineering
Mohamed Wehab, Pre-Nursing
Eric Weinerman, Software Engineering Tech
Brandon Westmoreland, Software Engineering Tech
Blake Whelchel, Geomatics-option in Surveying
Jill Whitford, Clinical Laboratory Science
Corey Whitney, IT Bus/Systems Analysis Opt
John Wiens, Renewable Energy Engineering
Joshua Wilcox, Respiratory Care
Cooper Wilhelm, Radiologic Science
Ashley Williams, Dental Hygiene
Crystal Williams, Radiologic Science
Rebecca Williams, Dental Hygiene
Amanda Wimer, Diagnostic Medical Sonography
Marley Winkelman, Dental Hygiene
Jena Wise, Clinical Lab Science-Earlyadm
Derek Wiseman, Biology-Health Sciences
Natasha Wolfe, Pre-Medical Imaging Tech
Jacqueline Wood, Radiologic Science
Krissandra Wright, Radiologic Science
Sizhe Yao, Clinical Laboratory Science
Albert Zhen, Software Engineering Tech


DEANS' LIST
The following students have been named to the 2013 Winter Term Deans' list at Oregon Institute of Technology. Inclusion on the list requires a 3.30 to 3.69 grade point average. Only full-time students (12 credit hours or more) are eligible for academic honors.


Melissa Abbott, Dental Hygiene
Marian Achleithner, Diagnostic Medical Sonography
Elizabeth Aguiar, Respiratory Care
Syed Ahmed, Echocardiography
Helen Allen, Pre-Renewable Energy Eng
Kathryn Altair, Applied Psychology
Maria Alvarez, Nuclear Medicine Technology
Joseph Ambrose, IT Applications Developmnt Opt
Austin Amort, Geomatics-option in Surveying
Rachel Anaya, Diagnostic Medical Sonography
David Andrews II, Biology-Health Sciences
Celia Ansley, Communication Studies
Tess Armstrong, Biology-Health Sciences
Emri Aronggear, Renewable Energy Engineering
Kyle Babuska, Electrical Engineering
Andrew Baldwin, Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Adam Balgamwalla, IT Applications Developmnt Opt
Mario Barajas, Biology-Health Sciences
Patrick Barnett, Computer Engineering Tech
Cory Barney, Software Engineering Tech
Stephanie Barrick, Applied Psychology
Danielle Bars, Dental Hygiene
James Baughman, Manufacturing Engineering Tech
Marie Baumann, Mgmt/Accounting Option
Bryan Beard, Pre-Medical Imaging Tech
Garrick Beat, Mechanical Engineering
Justin Becerra, Operations Management
McKenzie Behr, Dental Hygiene
Michael Beinhauer, Software Engineering Tech
David Bergman, Echocardiography
Ryan Berndt, Dual Renewable Energy/Elec Eng
Danielle Bernhardt, Radiologic Science
Manuel Bettencourt III, IT Applications Developmnt Opt
Felicia Bias, Pre-Nursing
Jordan Blair, Mgmt/Marketing Option
Sadie Bollman, Biology-Health Sciences
Christina Borchert, Vascular Technology
Harmony Borges, Mgmt/Accounting Option
Cheyenne Borja, Applied Psychology
Christopher Boudreau, Mechanical Engineering
Andrew Bowers, Software Engineering Tech
Jeffrey Bowlby, Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Shane Bright, Vascular Technology
Anthony Brooks, Civil Engineering
Joseph Broussard, Software Engineering Tech
Amber Brown, Radiologic Science
Jesse Brummett, Mechanical Engineering
Conor Bujeaux, Electrical Engineering
Caitlin Burch, Operations Management
Kristyn Burns, Pre-Medical Imaging Tech
Adam Burwell, Renewable Energy Engineering
Alexis Cahan, Diagnostic Medical Sonography
Marisa Calavan, Dental Hygiene
Patricia Camacho, IT Health Informatics Opt
Alexander Camarillo, Mechanical Engineering
Kayla Campbell, Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Mackenzie Campbell, Radiologic Science
Andrew Carleton, Mechanical Engineering
Natasha Carrick, Pre-Medical Imaging Tech
Alisha Carter, Echocardiography
Joseph Cashman, Operations Management
Robert Castell Jr., Dual Mfg/Mech Engr Tech
Carla Ceciliani, Diagnostic Medical Sonography
Amanda Chamberlin, IT Health Informatics Opt
Kathryn Chard, Radiologic Science
Rey Chavolla, Biology-Health Sciences
Stephanie Chen, Pre-Nursing
Mackenzie Clark, Dual Renewable Energy/Elec Eng
Schyler Clark, IT Bus/Systems Analysis Opt
Alyssa Clements, Communication Studies
Danielle Clugston, Radiologic Science
Kelly Coash, Pre-Medical Imaging Tech
Antonio Cobian, Radiologic Science
Brandon Coble, Geomatics-option in GIS
Larisa Cole, Radiologic Science
Sara Cole, Pre-Medical Imaging Tech
Shauna Collins, Respiratory Care
Kassandra Conditt, Communication Studies
Brent Corning, Geomatics-option in GIS
Juan Cortez, Dental Hygiene
Cort Cox, Communication Studies
Heidi Cruz, Dental Hygiene
Tyson Dahl, Pre-Medical Imaging Tech
Eric Dalrymple, Environmental Sciences
Armando Davila, Communication Studies
Mitchell Davis, Echocardiography
Alyssa Deardorff, Pre-Renewable Energy Eng
Kyle Dearing, Biology-Health Sciences
Tanner Dearing, Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Tyler Dearman, Pre-Renewable Energy Eng
Joshua Delamater, Nuclear Medicine Technology
Hannah Dimich, Pre-Renewable Energy Eng
Kortney Dixson, Pre-Medical Imaging Tech
Jordon Doke, Dental Hygiene
Megan Driessen, Radiologic Science
Brenda Duran, Respiratory Care
Benjamin Egle, Biology-Health Sciences
Ziyad El-Tawil, Dual Renewable Energy/Elec Eng
Brianne Elliott, Dental Hygiene
Kaitlyn Emard, Pre-Dental Hygiene
Christopher Emmert, Radiologic Science
Bree Engen, Radiologic Science
Hunter Erwin, Civil Engineering
Ramiro Espinosa, Civil Engineering
Franklin Faganello, Mgmt/Marketing Option
Josiah Fast, Mechanical Engineering
Kiara Feldman, Vascular Technology
Katy Fernlund, Diagnostic Medical Sonography
Katherine Field, Clinical Laboratory Science
Mariah Fielder, Vascular Technology
Javin Fleshman, Diagnostic Medical Sonography
Alexandria Fletchall, Dental Hygiene
Austen Flint, Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Erik Flores, IT Health Informatics Opt
Alex Ford, Software Engineering Tech
Dustin Ford, Diagnostic Medical Sonography
Josiah Fouch, Mechanical Engineering
Kirwan Fox, Renewable Energy Engineering
Olivia France, Dental Hygiene
Keaton Freude, Software Engineering Tech
Courtney Fujishin, Environmental Sciences
Krista Galloway, Pre-Renewable Energy Eng
Madison Garcia, Dental Hygiene
Rachael Goetz, Diagnostic Medical Sonography
Paul Gohlke, Electronics Engineering Tech
Jeremy Goldman, Health Sciences
Elise Goodell, Biology
Shantell Goodwin, Pre-Medical Imaging Tech
Candida Gorremans-Rodrigue, Radiologic Science
Bartholomew Grabman, EMT - Paramedic
Kyle Green, Software Engineering Tech
Jerrod Gump, Dual Compute/Software Eng Tech
Allan Gutierrez, Electrical Engineering
Terrah Haertling, Dental Hygiene
Michelle Hall, IT Applications Developmnt Opt
Breianon Hamer, Diagnostic Medical Sonography
Rudy Hamilton, Mechanical Engineering
Luke Harless, Radiologic Science
Christi Hart, Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Elizabeth Hart, Biology-Health Sciences
Robin Hartnell, Radiologic Science
Adam Harvey, Manufacturing Engineering Tech
Addison Hastie, Radiologic Science
Scott Haynes, Manufacturing Engineering Tech
Amy Hedberg, Diagnostic Medical Sonography
Ashley Henry, Respiratory Care
Antonio Hernandez, IT Bus/Systems Analysis Opt
Jimmie Hernandez Guerra, Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Micaela Hester, Dental Hygiene
Karissa Hilsinger, Renewable Energy Engineering
Eric Hogstrom, Manufacturing Engineering Tech
Thomas Holland, Mechanical Engineering
Laura Holtsnider, Pre-Medical Imaging Tech
Andrew Hopkins, Pre-Medical Imaging Tech
Andrew Howard, Radiologic Science
Daniel Howe, Electronics Engineering Tech
Dustin Howell, Mgmt/Marketing Option
Danit Hubbell, Civil Engineering
Wade Hull, Renewable Energy Engineering
Whitney Hull-Pitcher, Pre-Dental Hygiene
James Huynh, Mechanical Engineering
James Ingram, Technology and Management
Katie Iorg, Pre-Medical Imaging Tech
Corbyn Jahn, Renewable Energy Engineering
Luke Jannusch, Civil Engineering
James Jarvis, Dual Renewable Energy/Elec Eng
Brady Jerin, Software Engineering Tech
Loren Jessen, Dual Renewable Energy/Env Sci
Lynsey Johnson, Diagnostic Medical Sonography
Raven Jones, Pre-Dental Hygiene
Rhiannon Jones, General Studies
Rylee Jones, Pre-Medical Imaging Tech
Stephen Jones, Civil Engineering
Kaylen Justman, Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Michelle Kammerer, Radiologic Science
Adam Kandra, Mechanical Engineering Tech
Rohit Kavathekar, Mechanical Engineering Tech
Jon Kelley, Computer Engineering Tech
Susan Kendall, IT Health Informatics Opt
Anna Kere, Pre-Medical Imaging Tech
Jonathan Kerlinger, Software Engineering Tech
Crystal Kerns, Dental Hygiene
Heather Kimbrell, Dental Hygiene
Amanda Kindsvogel, Diagnostic Medical Sonography
Amber Knight, Echocardiography
Christopher Knight, Electronics Engineering Tech
Anthony Kobah, Geomatics-option in GIS
Grant Kropf, Software Engineering Tech
Ben Krueger, Mgmt/Marketing Option
Christina Krueger, IT Accounting Option
Danielle Kubat, Pre-Medical Imaging Tech
Kaylynne Kuenzi, Dental Hygiene
McKenzie Kurtz, Biology-Health Sciences
Adam Langenstein, Biology-Health Sciences
Amy Langill, Software Engineering Tech
Ashleigh Larson, Radiologic Science
Karly LeVeque, Pre-Dental Hygiene
Andrea Lengel, Biology-Health Sciences
Anna Lierman, Diagnostic Medical Sonography
Jeffrey Lind, IT Bus/Systems Analysis Opt
Lance Lindow, Environmental Sciences
Kathleen Loe, Dental Hygiene
Julie Lynn, Pre-Nursing
Bradly Mabie, Mechanical Engineering Tech
Connor MacArthur, General Studies
Erin MacDonald, Dual Mfg/Mech Engr Tech
Deanndra Mageo, Biology-Health Sciences
Jason Magruder, Mechanical Engineering
Rajeev Malakar, Echocardiography
Seth Mandich, Mechanical Engineering
Ali Marafi, Electronics Engineering Tech
Piper Marks, Applied Psychology
Terena Martin, Vascular Technology
Tyler Martin, Embedded Systems Eng Tech
Christina Martinez, Applied Psychology
Stephen Matthews, Renewable Energy Engineering
Kalissa Mauch, Mgmt/Marketing Option
Brittany Maxam, Vascular Technology
Sarah Maxey, Dental Hygiene
Gabriel McDermott, Software Engineering Tech
Nathan McEwen, General Studies
Carly McIsaac, Applied Psychology
Matthew McKenney, Renewable Energy Engineering
Kassaundra McLaughlin, Radiologic Science
John Medeiros, Mechanical Engineering
Rachel Merrill, Diagnostic Medical Sonography
Joel Meyer, Radiologic Science
Shane Meyer, Mechanical Engineering Tech
Justin Millar, Civil Engineering
Amanda Miller, Applied Psychology
Jacob Miller, Mechanical Engineering
Victoria Miller, Diagnostic Medical Sonography
Susan Mines, IT Bus/Systems Analysis Opt
Vanessa Morehouse, Mgmt/Accounting Option
Dillion Moreland, Mechanical Engineering
John Morrell, Radiologic Science
Alyson Morris, Respiratory Care
William Morris, Biology-Health Sciences
Calli Munsell, Vascular Technology
Robert Murie, Biology
Mackenzie Murphy, Biology-Health Sciences
Michael Murphy, Mechanical Engineering
Jacob Murray, Civil Engineering
Carmen Nebeker, EMT - Paramedic
Gage Nebel, Radiologic Science
Chelsea Neitch, Clinical Laboratory Science
Sara Nelson, Pre-Medical Imaging Tech
Kevin Nguyen, Biology-Health Sciences
Brian Nichols, Mechanical Engineering
Amanda Nicholson, Clinical Lab Science-Earlyadm
Seth Nicholson, Dual Compute/Software Eng Tech
Samuel Nieman, Applied Psychology
Cody Noble, Software Engineering Tech
John Noreault, Diagnostic Medical Sonography
Dustin Norman, Respiratory Care
Riley O'Boyle, Civil Engineering
Alexandria O'Neal, Pre-Medical Imaging Tech
Brian Oakes, Mechanical Engineering Tech
Sidney Odman, Radiologic Science
Jeremiah Oertel, Pre-Renewable Energy Eng
Kandi Ogden-Moles, Biology-Health Sciences
Becca Oosterman, General Studies
Katelyn Orr, Vascular Technology
Ryan Ott, Software Engineering Tech
Thyda Oun, Diagnostic Medical Sonography
Jacob Page, Electrical Engineering
Teri Pardue, Dental Hygiene
Tyler Park, Mechanical Engineering
Ciara Patton, Diagnostic Medical Sonography
Gregory Peasley, EMT - Paramedic
Nicholas Peckover, Pre-Medical Imaging Tech
Sean Peery, Dual Compute/Software Eng Tech
Tyler Pelc, Pre-Medical Imaging Tech
Aurora Penoyar, Radiologic Science
Anna Pesola, Renewable Energy Engineering
Andrea Pfeffen, Applied Psychology
Thu Pham, Echocardiography
Laura Phillips, Pre-Medical Imaging Tech
Shayne Phillips, Biology-Health Sciences
Shawn Phinney, Mechanical Engineering Tech
Tyler Pinson, Civil Engineering
Jessica Plummer, Applied Psychology
Joshua Powers, Pre-Renewable Energy Eng
Cory Poznanski, Mechanical Engineering
Christopher Pridemore, Manufacturing Engineering Tech
Matthew Rabb, Radiologic Science
Rachel Rafferty, Vascular Technology
Ashlee Rainville, Dental Hygiene
Betty Ramey-Purcell, Applied Psychology
Alexander Ramirez, Biology-Health Sciences
Jeremy Ranck-Steiner, Geomatics-option in Surveying
Joseph Randall, Mgmt/Accounting Option
Charlton Ransom, Environmental Sciences
William Rea, Mechanical Engineering
Justin Rebitzke, Mechanical Engineering Tech
Laurene Reed, Biology-Health Sciences
Kailie Reeves, Echocardiography
Bryce Remington, IT Health Informatics Opt
Iudita Repta, Clinical Laboratory Science
Lillian Richardson, Diagnostic Medical Sonography
Michael Rider-Kloster, Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Eric Rinehart, Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Krista Roberson, Echocardiography
Alexis Robles, Biology-Health Sciences
Gabriel Rodriguez, Applied Mathematics
Dylan Rogers, Biology-Health Sciences
Kyanna Rogers, Communication Studies
Amanda Rosman, Radiologic Science
Jordynn Rothfus, Pre-Medical Imaging Tech
MacKenzie Rowlands, Dental Hygiene
Michael Ruehle, Electronics Engineering Tech
Liana Ryan, Diagnostic Medical Sonography
Rian Sackett, Renewable Energy Engineering
Vanesa Salazar-Robledo, Pre-Medical Imaging Tech
Amy Sale, Applied Psychology
Josie Sams, Pre-Medical Imaging Tech
Lewis Sanchez, Software Engineering Tech
Maygan Sawyer, Echocardiography
Danielle Sayres, Renewable Energy Engineering
Rachel Scalzo, Diagnostic Medical Sonography
Samual Schafer, Manufacturing Engineering Tech
Caleb Schlamp, Electrical Engineering
Caleb Schwab, Geomatics-option in Surveying
Kinsey Seaton, Echocardiography
Jared Seehawer, Echocardiography
Killian Shields, Software Engineering Tech
Keenan Shigematsu, Mechanical Engineering Tech
Nathan Shirey, Civil Engineering
Abe Shmookler, Computer Engineering Tech
Dylan Sies, Echocardiography
Clayton Simons, Software Engineering Tech
Tessa Simpson, Dental Hygiene
Hannah Sirpless, Mgmt/Accounting Option
Jason Slade, Pre-Medical Imaging Tech
Joshua Sleeper, Dual Compute/Software Eng Tech
Jared Smith, Software Engineering Tech
Tanner Smith, Software Engineering Tech
Amanda Snyder, Biology-Health Sciences
Erik Sonnenberg, EMT - Paramedic
Austin Soper, Manufacturing Engineering Tech
Debra Stapley, Dental Hygiene
Darren Stefanich, Renewable Energy Engineering
Daniel Stelle, Computer Engineering Tech
Randy Stepp, Manufacturing Engineering Tech
Ryan Stokes, Mechanical Engineering Tech
Curtis Stubbs, Software Engineering Tech
Daisy Tapia, Applied Psychology
Nicole Taylor, Applied Psychology
Miriam Teft, Vascular Technology
Erica Tesdahl, IT Health Informatics Opt
Margaret Testarmata, Renewable Energy Engineering
Joshua Thorpe, Pre-Medical Imaging Tech
Victoria Thorsted, Pre-Nursing
Ashley Tobiska, Diagnostic Medical Sonography
Hannah Tschiegg, Radiologic Science
Lindsey Tucker, Pre-Medical Imaging Tech
Alexander Umpleby, Mechanical Engineering
Tyler Van Kirk, Biology-Health Sciences
Lauren VanDyke, Pre-Medical Imaging Tech
Geoffrey VanPulliam, Applied Mathematics
Benjamin Vater, Civil Engineering
Leslie Veal, Environmental Sciences
Eduard Veremchuk, Pre-Medical Imaging Tech
Matthew Vinson, Biology-Health Sciences
John Vo, Mechanical Engineering
Jackson Volz, Pre-Medical Imaging Tech
Andrea Waddell, Clinical Laboratory Science
Marzuri Waggoner, Dental Hygiene
Taylor Wagner, Mechanical Engineering
Eric Walker, Mechanical Engineering Tech
Lacey Wart, Echocardiography
Taylor Watt, Pre-Nursing
Emmaleen Wear, Clinical Laboratory Science
Brook Wedgworth, Pre-Medical Imaging Tech
Caleb Wehr, Mgmt/Accounting Option
Brittany Weidman, Applied Psychology
Matthew Welch, Radiologic Science
Jason Weller, Civil Engineering
Kayleigh Whelchel, Biology-Health Sciences
Megan Whetstone, Mechanical Engineering
Brittany White, Civil Engineering
Sierra White, Pre-Medical Imaging Tech
James Wicklund, Civil Engineering
Chelsea Widell, Pre-Medical Imaging Tech
Charlotte Williams, Pre-Medical Imaging Tech
Cody Williams, Mechanical Engineering
Caitlin Wirth, Radiologic Science
Morgan Wood, Biology-Health Sciences
Oscar Wurdinger, Software Engineering Tech
Caitlin Young, Radiologic Science
Chelsea Young, Clinical Lab Science-Earlyadm
Peter Zetterlund, Pre-Renewable Energy Eng
Aaron Zhen, Pre-Renewable Energy Eng
Zhen Zhu, EMT - Paramedic
Joshua Zoboroski, Mgmt/Small Bus Mgmt Option

Back to All News

For More Information

Office of Marketing & Communication

OfficeSnell Hall, Room 203