Home | News

2012 Fall Term President's and Dean's List

Jan 08, 2013
PRESIDENT'S LIST The following students have been named to the 2012 Fall Term President's list at Oregon Institute of Technology. Inclusion on

PRESIDENT'S LIST

The following students have been named to the 2012 Fall Term President's list at Oregon Institute of Technology. Inclusion on the list requires a 3.70 grade point average and above. Only full-time students (12 credit hours or more) are eligible for academic honors.

Uyen A Mgmt/Marketing Option
Adam Aaron Operations Management
Melissa Abbott Dental Hygiene
Vienna Adams Clinical Laboratory Science
Elizabeth Aguiar Respiratory Care
Ana Aguilar Biology-Health Sciences
Aundrea Albright Dental Hygiene
Brittany Alexander Dental Hygiene
Troy Allen Mechanical Engineering Tech
Shandi Allred Diagnostic Medical Sonography
Austin Amort Geomatics-option in Surveying
Aleena Anderson Renewable Energy Engineering
Levi Anderson Renewable Energy Engineering
Margaret Anderson Pre-Medical Imaging Tech
Devon Andrade Software Engineering Tech
Melissa Andreas Clinical Laboratory Science
Jennifer Andrews Nuclear Medicine Technology
Celia Ansley Communication Studies
Evghenie Antoci Diagnostic Medical Sonography
Olivia Antonsen Radiologic Science
Nathan Arteaga Pre-Medical Imaging Tech
Patricia Austin Biology-Health Sciences
Shandy Avila-Garcia Dental Hygiene
Stephanie Baker Diagnostic Medical Sonography
Christine Bansen Respiratory Care
Tiffany Barnes Mgmt/Marketing Option
Brittney Barnett Pre-Medical Imaging Tech
David Battagin Software Engineering Tech
Lisa Baubock EMT - Paramedic
Marie Baumann Mgmt/Accounting Option
Eric Bearden Geomatics-option in Surveying
Justin Becerra Operations Management
McKenzie Behr Dental Hygiene
Logan Bell Renewable Energy Engineering
Kelli Berg Pre-Medical Imaging Tech
Lacey Bewley Echocardiography
Felicia Bias Pre-Nursing
Gunnar Bier Mechanical Engineering
Andrea Blake Pre-Medical Imaging Tech
Benjamin Blanchard Communication Studies
Nigel Bliss Electrical Engineering
Shelby Bochsler Radiologic Science
Corey Boffing Civil Engineering
Sadie Bollman Biology-Health Sciences
Alexander Bond Electrical Engineering
Jamie Bond Civil Engineering
Christina Borchert Vascular Technology
Kiley Borrevik IT Health Informatics Opt
Mark Bosic Electronics Engineering Tech
Kenley Boss Software Engineering Tech
Andrew Bowers Software Engineering Tech
Danielle Boyd Respiratory Care
Joshua Braunschweig Electrical Engineering
Jessica Bronson Diagnostic Medical Sonography
Elissa Brouillard Pre-Medical Imaging Tech
Eric Brown IT Bus/Systems Analysis Opt
Jesse Brummett Mechanical Engineering
Katy Bull Diagnostic Medical Sonography
Quanah Burchell Pre-Medical Imaging Tech
Sarah Burgi Geomatics-option in Surveying
Aubrie Bush Pre-Medical Imaging Tech
Marisa Calvert Applied Psychology
Patricia Camacho IT Health Informatics Opt
Kevin Campbell Mechanical Engineering
Mackenzie Campbell Radiologic Science
Joseph Cashman Operations Management
Robert Castell Jr Mechanical Engineering Tech
Shannelle Cayetano Pre-Medical Imaging Tech
Traggasart Chaipanich Respiratory Care
Erica Chan Respiratory Care
Phillip Chan Respiratory Care
Carley Chandler  Dental Hygiene
Aubree Check Nuclear Medicine Technology
Fernando Chen Geomatics-option in Surveying
Lingzi Chen Biology-Health Sciences
Kam-Wai Cheung Mgmt/Accounting Option
Katelyn Choukalos Biology-Health Sciences
Patrick Christensen Embedded Systems Eng Tech
Mark Christy Civil Engineering
Katelyn Clark Pre-Nursing
Schyler Clark IT Bus/Systems Analysis Opt
David Clarke Applied Psychology
Alyssa Clements Communication Studies
Sara Coates Dental Hygiene
Jaime Cobian Echocardiography
Leland Cockcroft Renewable Energy Engineering
Hannah Coe Mechanical Engineering
Karen Coffelt Clinical Laboratory Science
Carrie Coffey IT Health Informatics Opt
Brooke Cole Diagnostic Medical Sonography
Samuel Cole Renewable Energy Engineering
Shauna Collins Respiratory Care
Michael Converse-Rath Mechanical Engineering
Rhonda Costin Geomatics-option in Surveying
Shelbey Coulter Mechanical Engineering Tech
Dustin Cramer Computer Engineering Tech
McKenzie Crawford Pre-Medical Imaging Tech
Shaun Crippen Pre-Renewable Energy Eng
Janelle Cromie Communication Studies
Benjamin Crownover Respiratory Care
Haley Crume Pre-Medical Imaging Tech
Lisa Crutchfield Applied Psychology
Heidi Cruz Dental Hygiene
James Culver Software Engineering Tech
Jodi Cummings Mgmt/Accounting Option
John Darling Mechanical Engineering
Laura Dary Pre-Nursing
Caryn Dastrup Dental Hygiene
Alyssa Deardorff Pre-Renewable Energy Eng
Kyle Dearing Biology-Health Sciences
Tyler Denney Software Engineering Tech
Katherine Derby Computer Engineering Tech
Karla Dettwyler Dental Hygiene
Zhivka Dickerman Nuclear Medicine Technology
Hannah Dinsmore Respiratory Care
Kristin Dittmeyer Applied Psychology
Karissa Dixon Applied Psychology
Jason Doutt Clinical Laboratory Science
Jessica Driessen Radiologic Science
Megan Driessen Radiologic Science
Stephen Dungey Respiratory Care
Shannon Duong Pre-Nursing
Brenda Duran Respiratory Care
Ryan Durand Dual Compute/Software Eng Tech
Thomas Duyck Biology
Michael Eagle Civil Engineering
Amber Edwards Nuclear Medicine Technology
Mary Effingham Respiratory Care
Patrick Egan Renewable Energy Engineering
Haley Egbert Pre-Medical Imaging Tech
Frank Elijah Clinical Laboratory Science
Marisan Elisabeth Applied Mathematics
Kaitlyn Emard Pre-Dental Hygiene
Amanda Erickson Respiratory Care
Ramiro Espinosa Civil Engineering
Traci Evans Dental Hygiene
Patricia Ferrell Dental Hygiene
German Ferrer Biology-Health Sciences
Weston Fickes Electrical Engineering
Matthew Fisher Pre-Medical Imaging Tech
Leslie Fitzgerald Applied Psychology
Erik Flores IT Health Informatics Opt
David Foltz Software Engineering Tech
Jeffrey Ford Software Engineering Tech
Timothy Forste Software Engineering Tech
Jacob Foster Software Engineering Tech
Alexandra Fox Dental Hygiene
Ryan Fox Software Engineering Tech
John Fox IV IT Applications Developmnt Opt
Barton Freeman IT Applications Developmnt Opt
Alan Freeman-Scott Renewable Energy Engineering
Paul French Nuclear Medicine Technology
Molly Fronk Pre-Medical Imaging Tech
Glen Fueston Dual Renewable Energy/Elec Eng
Naomi Futrell Pre-Respiratory Care
Christopher Galer Respiratory Care
Kristi Gallagher Pre-Nursing
Iva Galvez Nuclear Medicine Technology
Cintya Garcia Applied Psychology
Madison Garcia Dental Hygiene
Raygan Gardner Radiologic Science
Erika Garvey Respiratory Care
Tiara Gero Respiratory Care
Ryan Gill Mechanical Engineering
Garth Gladfelder Nuclear Medicine Technology
Charlene Glenn Respiratory Care
Tiffany Goddard Diagnostic Medical Sonography
Paul Gohlke Electronics Engineering Tech
Alexandria Gould Diagnostic Medical Sonography
Bartholomew Grabman EMT - Paramedic
Dane Grebisz Diagnostic Medical Sonography
Kyle Green Software Engineering Tech
Pamela Grenvik Respiratory Care
Darian Grigsby Pre-Medical Imaging Tech
Nicholas Gudman Embedded Systems Eng Tech
Kailee Guin Diagnostic Medical Sonography
Kelly Gustafson Nuclear Medicine Technology
Carrie Hager Diagnostic Medical Sonography
Jonathan Hall Renewable Energy Engineering
Joshua Hall Mechanical Engineering
Chasen Hanashiro Mechanical Engineering
Justine Harbeck Dental Hygiene
Karissa Harbick Pre-Medical Imaging Tech
Jacqueline Harris Respiratory Care
Hannah Hassan Pre-Nursing
Danielle Hassett Pre-Medical Imaging Tech
Addison Hastie Radiologic Science
Brandon Hatley Mechanical Engineering
Mandy Havercroft Dental Hygiene
Kayla Hawes Pre-Medical Imaging Tech
Jesse Hawkins Mechanical Engineering
Ryan Hayden Echocardiography
Scott Haynes Manufacturing Engineering Tech
Luke Hazel Mechanical Engineering Tech
Haley Hedine Dental Hygiene
Shelby Heidrick Nuclear Medicine Technology
Heather Hemmert Dental Hygiene
Taylor Hepp Clinical Laboratory Science
Avery Herb Biology
Juan Hernandez Pre-Dental Hygiene
Angela Hershiser Diagnostic Medical Sonography
Bryan Hess Applied Psychology
Jacob Heyting Technology and Management
Kodi Higgins Applied Psychology
Andrew Hill Pre-Renewable Energy Eng
Sean Hinchcliffe Civil Engineering
Kami Hoffheins Pre-Nursing
Samuel Holcomb Civil Engineering
Thomas Holland Mechanical Engineering
Aaron Hoover Biology-Health Sciences
Andrew Hopkins Pre-Medical Imaging Tech
Sara Howard Communication Studies
Zachary Hudspeth Civil Engineering
Alexander Huettis Mechanical Engineering
Jordan Huffman Diagnostic Medical Sonography
Colleen Hunt Communication Studies
Jordan Hunter Civil Engineering
Aaron Hutchins Pre-Medical Imaging Tech
Sophia Huteson Pre-Medical Imaging Tech
Tianna Hyde Clinical Laboratory Science
James Ingram Technology and Management
Reece Ishihara Mechanical Engineering
Stephanie Jackson Nuclear Medicine Technology
Matthew Jacobs Operations Management
Corbyn Jahn Renewable Energy Engineering
Serena Jaklich Radiologic Science
Luke Jannusch Civil Engineering
James Jarvis Electrical Engineering
Christopher Johnson Geomatics-option in Surveying
Lisa Johnson Mgmt/Accounting Option
Marie Johnson Diagnostic Medical Sonography
Melanie Johnson Operations Management
Arthur Johnston Software Engineering Tech
Edward Johnston Mechanical Engineering
Matthew Johnston Pre-Medical Imaging Tech
Jared Jones Civil Engineering
Rosemary Kammer Dental Hygiene
Adam Kandra Mechanical Engineering Tech
Ashley Kangas Diagnostic Medical Sonography
Mariah Karther-Miller Applied Psychology
Catherine Kateley Applied Psychology
Matthew Keller Civil Engineering
Pamela Killen Diagnostic Medical Sonography
Meagan Kintz Dental Hygiene
Timothy Kisling Manufacturing Engineering Tech
Brian Klaren Nuclear Medicine Technology
Karol Kluczynski Renewable Energy Engineering
Cassandra Knierim EMT - Paramedic
Ashley Knight Echocardiography
JoAnn Knowles IT Applications Developmnt Opt
Kara Konigsfeld EMT - Paramedic
Abigail Koos Dental Hygiene
Kindra Kopra Polysomnographic Technology
Nicholas Kouri Electrical Engineering
Megan Krautscheid Pre-Medical Imaging Tech
Ben Krueger Mgmt/Marketing Option
Trevor Kruse Pre-Medical Imaging Tech
Kaylynne Kuenzi Dental Hygiene
Meriele Kwok Mechanical Engineering
Diamond LaDeaux Pre-Medical Imaging Tech
Regina Lagu Biology-Health Sciences
Raymond Lang Mgmt/Accounting Option
Elizabeth Langill Software Engineering Tech
Travis Lanman IT Applications Developmnt Opt
Ashleigh Larson Radiologic Science
Earl Larson IT Health Informatics Opt
Cheryl Lawrence Nuclear Medicine Technology
Oliver Lawry Mechanical Engineering
Brandon Leblanc IT Bus/Systems Analysis Opt
Jazmine Lebsack Applied Psychology
Christopher Lee Electrical Engineering
Daniel Lee Renewable Energy Engineering
Hyejin Lee Clinical Laboratory Science
Jon Lee Applied Psychology
Joshua Lee Civil Engineering
David Leisy Software Engineering Tech
Mathew Lemon Mechanical Engineering
Kirstie Lerum Dental Hygiene
Chak Leung Nuclear Medicine Technology
McKenzy Leveton Pre-Medical Imaging Tech
Louis Levison Manufacturing Engineering Tech
Yuhuan Li Clinical Laboratory Science
Jason Lightbown Geomatics-option in Surveying
Jeffrey Lind IT Bus/Systems Analysis Opt
Aaron Lindberg Computer Engineering Tech
Jeremiah Lipp Pre-Renewable Energy Eng
Christopher Livengood Software Engineering Tech
Sheree Lorimor IT Health Informatics Opt
Stephen Lothrop Pre-Renewable Energy Eng
Whitney Lowe Pre-Medical Imaging Tech
Natasha Lunt Dental Hygiene
Julie Lynn Pre-Nursing
Tiffany Lyons Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Erin MacDonald Manufacturing Engineering Tech
Amber Machin IT Applications Developmnt Opt
Phillip Maddi Renewable Energy Engineering
Daniel Magana IT Applications Developmnt Opt
Karra Mahan Biology-Health Sciences
Seth Mandich Mechanical Engineering
Beth Manley Diagnostic Medical Sonography
Lauren Manley Dental Hygiene
Willem Marais Mechanical Engineering
Alia Martin Diagnostic Medical Sonography
Terena Martin Vascular Technology
Tyler Martin Embedded Systems Eng Tech
Alyssa Marty Pre-Medical Imaging Tech
Stephen Matthews Renewable Energy Engineering
Brittany Maxam Vascular Technology
Edmondo Mazzulli Software Engineering Tech
Joshua McCullough Civil Engineering
Gabriel McDermott Software Engineering Tech
Kelvin McDonald Dual Compute/Software Eng Tech
Mary McKinney Applied Psychology
Ian McNee Electrical Engineering
Daniel Meeuwsen EMT - Paramedic
Joseph Meeuwsen Biology
Haley Meidinger Diagnostic Medical Sonography
Olivia Mendez Communication Studies
Randall Mendez Technology and Management
Rebecca Merriam Stelfox Biology-Health Sciences
Christopher Meyer Software Engineering Tech
Tandi Meyjes IT Accounting Option
Alexandra Mihaljevic IT Health Informatics Opt
Jason Millar Civil Engineering
Amanda Miller Applied Psychology
Casey Miller Clinical Laboratory Science
Jaden Minix Software Engineering Tech
Joseph Miranda Renewable Energy Engineering
Judith Miranda Dental Hygiene
Daniil Mironichenko IT Applications Developmnt Opt
Mariya Misyuk Echocardiography
Kaitlinn Moody Respiratory Care
Kourtney Mootz Pre-Medical Imaging Tech
Dillion Moreland Mechanical Engineering
Daniel Morgan Renewable Energy Engineering
Jeffrey Morgan Dual Compute/Software Eng Tech
John Morrell Radiologic Science
Alyson Morris Respiratory Care
William Morris Biology-Health Sciences
Melanie Morrison Radiologic Science
Megan Morse Renewable Energy Engineering
Andrew Moser Electrical Engineering
Sina Motamedi IT Bus/Systems Analysis Opt
Jessica Muir Mechanical Engineering Tech
Michael Munoz IT Bus/Systems Analysis Opt
Jared Murphy Dual Mfg/Mech Engr Tech
Melinda Nalder Dental Hygiene
Jessica Neitch Dental Hygiene
Laurene Newton Biology-Health Sciences
Michael Nguyen Nuclear Medicine Technology
Minh Nguyen Dental Hygiene
Nikki Nguyen Dental Hygiene
Tuan Nguyen Nuclear Medicine Technology
Matthew Nicholson Civil Engineering
Seth Nicholson Dual Compute/Software Eng Tech
Danica Nopp Dental Hygiene
John Noreault Diagnostic Medical Sonography
Dustin Norman Respiratory Care
Dani Nowak Dental Hygiene
Erin Nowak Radiologic Science
Shannon O'Connell Respiratory Care
Brian Oakes Mechanical Engineering Tech
Kandi Ogden-Moles Biology-Health Sciences
Keaton Oliver Mechanical Engineering
Alissa Olson Renewable Energy Engineering
Ashley Olson Respiratory Care
Rebecca Olson Respiratory Care
Becca Oosterman General Studies
Adrienne Pace General Studies
Ethan Pace Nuclear Medicine Technology
Jacob Page Electrical Engineering
Derek Pallett Mechanical Engineering
Katie Parcell Pre-Medical Imaging Tech
Bailey Parker Pre-Medical Imaging Tech
Hannah Parker Dental Hygiene
Sadie Parker Applied Psychology
Elisabeth Partridge Pre-Medical Imaging Tech
Aurora Penoyar Radiologic Science
Abbey Petersen Radiologic Science
Sara Petersen Operations Management
Joel Peterson Renewable Energy Engineering
Tyler Peterson Electrical Engineering
Dustin Phillips Software Engineering Tech
Laura Phillips Pre-Medical Imaging Tech
Shayne Phillips Biology-Health Sciences
Shawn Phinney Mechanical Engineering Tech
Kim Phung Pre-Medical Imaging Tech
Anfisa Piatkoff Dental Hygiene
Daniel Pierce Renewable Energy Engineering
Melissa Pittenger Respiratory Care
Laura Plass Mgmt/Marketing Option
Jessica Plummer Applied Psychology
Jordan Polzin Software Engineering Tech
Richard Poole Civil Engineering
Samantha Posch Pre-Medical Imaging Tech
Arthur Pratt Renewable Energy Engineering
Michael Pugliese Embedded Systems Eng Tech
Richard Queener Mgmt/Marketing Option
Desirae Ragsdale Pre-Medical Imaging Tech
Kyle Rains Embedded Systems Eng Tech
Joseph Randall Mgmt/Accounting Option
Charlton Ransom Environmental Sciences
Andrea Rawson IT Health Informatics Opt
Jennifer Recore Pre-Medical Imaging Tech
Taylor Redding Pre-Renewable Energy Eng
William Reen Mechanical Engineering Tech
Alexander Reese Electrical Engineering
Dana Reister Clinical Laboratory Science
Kelsie Renie Biology
Lauren Renie Environmental Sciences
Gabriel Rennels Pre-Nursing
Brooke Rennie Pre-Medical Imaging Tech
Doreyda Reynoso Dental Hygiene
Rene Carlo Rigoroso Manufacturing Engineering Tech
Jennifer Riley Pre-Medical Imaging Tech
Hine Roberts Pre-Nursing
Alexis Robles Biology-Health Sciences
Jamie Rodriguez Nuclear Medicine Technology
Dylan Rogers Biology-Health Sciences
Kyanna Rogers Communication Studies
William RogersIV EMT - Paramedic
Joseph Ross Mechanical Engineering
Lauren Roth Dental Hygiene
Henry Rueda Mechanical Engineering
Victory Rumbewas Renewable Energy Engineering
Matthew Rushing Nuclear Medicine Technology
Jared Rusth Electrical Engineering
Alieu Saidy IT Health Informatics Opt
Brian Salinas Respiratory Care
Jesse Satterfield IT Bus/Systems Analysis Opt
Robert Sattergren IT Bus/Systems Analysis Opt
Carey Saunders Polysomnographic Technology
Daniel Sauve Operations Management
Connor Sawyer Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Maygan Sawyer Echocardiography
Rachel Scalzo Diagnostic Medical Sonography
Matt Scheidler Software Engineering Tech
Caleb Schlamp Pre-Renewable Energy Eng
Timothy Schlueter Dual Compute/Software Eng Tech
Brandon Schmidt Mechanical Engineering
Taylor Schmidt Mgmt/Accounting Option
Cheryl Schnell Dental Hygiene
Mckenzie Schofield Dental Hygiene
Michael Schreffler IT Bus/Systems Analysis Opt
Dylan Schultz Software Engineering Tech
Caleb Schwab Geomatics-option in Surveying
Jessica Scott Respiratory Care
Joseph Scott Applied Psychology
Tiana Sellars Pre-Dental Hygiene
Michael Shatto Biology-Health Sciences
Elizabeth Sheehy Civil Engineering
Michael Shelley Clinical Laboratory Science
Abe Shmookler Computer Engineering Tech
Kenneth Shultz Civil Engineering
Scott Siemsen Mechanical Engineering
Clayton Simons Software Engineering Tech
Hannah Sirpless Mgmt/Accounting Option
Jason Slade Pre-Medical Imaging Tech
Joshua Sleeper Dual Compute/Software Eng Tech
Evan Smith Mechanical Engineering
Hayley Smith Applied Psychology
Jaime Smith Biology
Jennifer Smith Diagnostic Medical Sonography
Logan Smith Operations Management
Lauren Snelson IT Accounting Option
Wendy Snodgrass Clinical Laboratory Science
Amanda Snyder  Biology-Health Sciences
Ben Snyder Software Engineering Tech
Max Snyder Software Engineering Tech
Jenna Solheim Pre-Nursing
Brenna Southwick Dental Hygiene
Kameron Sribhibhadh Software Engineering Tech
Albert Sta Cruz Software Engineering Tech
Darren Stefanich Renewable Energy Engineering
Alisa Stephenson Dental Hygiene
Ella Stern EMT - Paramedic
Jenna Stevens Echocardiography
Kelsey Stewart Vascular Technology
Laurel Stewart Pre-Medical Imaging Tech
Lisa Stiff Dental Hygiene
Ezra Stockton Civil Engineering
Anna Strand Biology-Health Sciences
Elzbieta Szot Renewable Energy Engineering
Royce Taft Electrical Engineering
Chandler Tally Nuclear Medicine Technology
Derek Tarnawa Manufacturing Engineering Tech
Nicole Taylor Applied Psychology
Margaret Testarmata Renewable Energy Engineering
Jacob Thompson Mechanical Engineering
Jessica Thompson Clinical Laboratory Science
Kenneth Thompson Software Engineering Tech
Taylor Thompson IT Health Informatics Opt
Samuel Tolleson Geomatics-option in GIS
Casey Torres Applied Psychology
Stephen Townsend Mgmt/Accounting Option
Tristyn Trelease Mgmt/Marketing Option
Stephanie Ulm Dental Hygiene
Amy Upton Allied Health Management
Chelsey Utemei Dental Hygiene
Courtney Villagrana Pre-Medical Imaging Tech
Matthew Vinson Nuclear Medicine Technology
Thyanna Voisine Software Engineering Tech
Kevin Vuong Pre-Renewable Energy Eng
Andrea Waddell Clinical Laboratory Science
Taylor Wagner Mechanical Engineering
Michael Walker Nuclear Medicine Technology
Jordan Warmack Clinical Laboratory Science
Jessica Warr Applied Mathematics
Allyson Warren Dental Hygiene
Derald Watkins Civil Engineering
Taylor Watt Pre-Nursing
Quinton Weaver Mechanical Engineering
William Weaver Pre-Renewable Energy Eng
Mohamed Wehab Pre-Nursing
Eric Weinerman Software Engineering Tech
Amber Weiss Polysomnographic Technology
Megan Whetstone Mechanical Engineering
Sierra White Pre-Medical Imaging Tech
Jill Whitford Clinical Laboratory Science
Corey Whitney IT Bus/Systems Analysis Opt
John Wiens Pre-Renewable Energy Eng
Marley Winkelman Dental Hygiene
Jacqueline Wood Radiologic Science
Jesse Wortman Electrical Engineering
Chelsea Young Clinical Lab Science-Earlyadm
Floyd Young IT Applications Developmnt Opt
Alexander Zerbach Mgmt/Marketing Option
Albert Zhen Software Engineering Tech
Garrett Zimmer Civil Engineering
Joshua Zoboroski Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Jenice Zupan Communication Studies

DEAN'S LIST

The following students have been named to the 2012 Fall Term Deans' list at Oregon Institute of Technology. Inclusion on the list requires a 3.30 to 3.69 grade point average. Only full-time students (12 credit hours or more) are eligible for academic honors.

Marian Achleithner Diagnostic Medical Sonography
Khya Adams Environmental Sciences
Mackenzie Adams Computer Engineering Tech
Nicholas Adams Operations Management
Marcus Agidius Civil Engineering
Mark Allen Mgmt/Accounting Option
Kathryn Altair Applied Psychology
Kaitlyn Altenbach Pre-Nursing
Rachel Anaya Diagnostic Medical Sonography
Rylan Arimoto Renewable Energy Engineering
Tess Armstrong Biology-Health Sciences
Nathan Arp Electronics Engineering Tech
Daniyar Ashirov Pre-Renewable Energy Eng
Ashley Baldovino Pre-Medical Imaging Tech
Derek Ball Radiologic Science
Cory Barney Software Engineering Tech
Miranda Barrus Civil Engineering
Christina Beach Clinical Laboratory Science
Bryan Beard Pre-Medical Imaging Tech
Dylan Bedortha Environmental Sciences
Kevin Beeker Electrical Engineering
Darian Benanua Embedded Systems Eng Tech
Michael Benedict Respiratory Care
Brittany Bennett Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Nicholas Bennett Mgmt/Small Bus Mgmt Option
David Bergman Echocardiography
Megan Bernard Biology-Health Sciences
Danielle Bernhardt Radiologic Science
Asia Biles Vascular Technology
Renee Bingman Dental Hygiene
Larissa Bjornsen Radiologic Science
Alicia Black Dental Hygiene
Jacob Blair Biology-Health Sciences
Max Blumenthal Software Engineering Tech
Kelsey Bonnet Clinical Lab Science-Earlyadm
Sarah Borowiak Dental Hygiene
Shane Bright Vascular Technology
Jesse Bromley IT Health Informatics Opt
Anthony Brooks Civil Engineering
Amber Brown Radiologic Science
Kanissa Brown Pre-Medical Imaging Tech
Kayla Brown Pre-Medical Imaging Tech
Sonya Brownhill Applied Psychology
Caitlin Burch Operations Management
David Burchfield Renewable Energy Engineering
Adam Burwell Renewable Energy Engineering
Lindsey Butler Diagnostic Medical Sonography
Alexis Cahan Diagnostic Medical Sonography
Marisa Calavan Dental Hygiene
Alexander Camarillo Mechanical Engineering
Josephina Campbell Geomatics-option in Surveying
Joshua Candee Manufacturing Engineering Tech
Benjamin Carey Software Engineering Tech
Andrew Carleton Mechanical Engineering
Rylee Carleton Pre-Nursing
Natasha Carrick Pre-Medical Imaging Tech
Alexander Case IT Health Informatics Opt
Colin Cassady Software Engineering Tech
Carla Ceciliani Diagnostic Medical Sonography
Jakob Chabot Renewable Energy Engineering
Ian Challender Renewable Energy Engineering
Tyrol Chamberlain Civil Engineering
Amanda Chamberlin IT Health Informatics Opt
Ruben Chekhov Dental Hygiene
Stephanie Chen Pre-Nursing
Julie Chezem Vascular Technology
Brandon Clarno Mechanical Engineering Tech
Angela Clements Applied Psychology
Chazya Clements Communication Studies
Dave Cleven Applied Psychology
Danielle Clugston Radiologic Science
Antonio Cobian Radiologic Science
Brandon Coble Geomatics-option in GIS
Larisa Cole Radiologic Science
Sara Cole Pre-Medical Imaging Tech
Katherine Collard Pre-Medical Imaging Tech
Kassandra Conditt Communication Studies
Sage Copeland Pre-Medical Imaging Tech
Aaron Costner Software Engineering Tech
Casey Coulson Renewable Energy Engineering
Garrett Cowell Civil Engineering
Aaron Crandall IT Applications Developmnt Opt
Brad Crandall Radiologic Science
Lauren Crandell Dental Hygiene
Chelsea Crosswhite Vascular Technology
Christopher Culligan EMT - Paramedic
Amanda Dahl Nuclear Medicine Technology
Tyson Dahl Pre-Medical Imaging Tech
John Damon Civil Engineering
Tanya Danielson Software Engineering Tech
Alyssa Davis Biology-Health Sciences
Gerald Davis Mechanical Engineering
Jeffrey Davis Renewable Energy Engineering
Rochelle DeBlock General Studies
Tracey DeCorte Software Engineering Tech
Christopher Dean Embedded Systems Eng Tech
Tyler Dearing Biology-Health Sciences
Joshua Delamater Nuclear Medicine Technology
Batbold Demchig Manufacturing Engineering Tech
Maile Devine Diagnostic Medical Sonography
James Dibala Applied Mathematics
Justin Dibble Environmental Sciences
Austin Dietrich Mechanical Engineering
Hannah Dimich Pre-Renewable Energy Eng
Gregory Dindlebeck Applied Mathematics
Van Do Dental Hygiene
Russell Dodge Geomatics-option in Surveying
Jordan Dodson Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Kayla Doughty Radiologic Science
Lydia Doza Mechanical Engineering
Brenna Duffitt Software Engineering Tech
Joshua Durkee Software Engineering Tech
Dalton Durrell Mechanical Engineering
Jennifer East Clinical Laboratory Science
Alishea Edwards Applied Psychology
Benjamin Egle Biology-Health Sciences
David Embertson Respiratory Care
Christopher Emmert Radiologic Science
Paul Encarnacao IT Applications Developmnt Opt
Rebekah Esquibel Nuclear Medicine Technology
Ross Farley Software Engineering Tech
Josiah Fast Mechanical Engineering
Jessica Fernandez Pre-Respiratory Care
Katy Fernlund Diagnostic Medical Sonography
Katherine Field Clinical Laboratory Science
Mariah Fielder Vascular Technology
Caitlin Finch Echocardiography
Peter Finn Software Engineering Tech
Michael Fisher IT Applications Developmnt Opt
Javin Fleshman Diagnostic Medical Sonography
Austen Flint Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Dustin Ford Diagnostic Medical Sonography
Gavin Forrester Radiologic Science
Luke Fortkamp Civil Engineering
Kirwan Fox Pre-Renewable Energy Eng
Corey Friesen Pre-Medical Imaging Tech
Shelsie Fritz Vascular Technology
Heidi Gaither Applied Psychology
Taylor Gallery Pre-Medical Imaging Tech
Kelly Galloway Dental Hygiene
Krista Galloway Pre-Renewable Energy Eng
Monica Garcia Applied Psychology
Kirby Garlitz Mgmt/Accounting Option
Nathan Garrelts Pre-Renewable Energy Eng
Kendyll Garvin Mgmt/Accounting Option
Skye Gilbreth IT Bus/Systems Analysis Opt
Jamie Gillespie Pre-Medical Imaging Tech
Vance Gilmore Respiratory Care
Yoshua Gombo Applied Mathematics
Elise Goodell Biology
Shantell Goodwin Pre-Medical Imaging Tech
Lacey Grabowski Applied Psychology
Levi Graffenberger Vascular Technology
Ryan Grant Mechanical Engineering Tech
Alyssa Grimaldi Pre-Medical Imaging Tech
Jerrod Gump Dual Compute/Software Eng Tech
James Gundersen Mechanical Engineering
Heidi Gunderson Civil Engineering
Brenda Gutierrez Communication Studies
Cheyenne Guzy Mgmt/Marketing Option
Brittney Haddon Applied Psychology
Robert Halsey Software Engineering Tech
Breianon Hamer Diagnostic Medical Sonography
Joanna Hampl Pre-Medical Imaging Tech
Tara Hannigan Clinical Laboratory Science
Jennifer Hanor Clinical Laboratory Science
Jalina Hanson Pre-Nursing
Kyle Hanson Civil Engineering
Adam Harvey Manufacturing Engineering Tech
Jonathan Hays Software Engineering Tech
Amy Hedberg Diagnostic Medical Sonography
Joshua Henry Civil Engineering
Elizabeth Hensel Dual Compute/Software Eng Tech
Davis Hernandez Environmental Sciences
Micaela Hester Dental Hygiene
Bailey Hildebrand Vascular Technology
Jared Hill Civil Engineering
Karissa Hilsinger Renewable Energy Engineering
Genevieve Holdner Pre-Dental Hygiene
Nathan Holland Pre-Medical Imaging Tech
Caitlin Houck Echocardiography
Mallory Howresko Pre-Nursing
Matthew Hsu Pre-Medical Imaging Tech
Dustin Hubbard Radiologic Science
Danit Hubbell Civil Engineering
Timothy Hufford Civil Engineering
Tanner Hughson Software Engineering Tech
Michael Hunt Manufacturing Engineering Tech
Rebekah Hutchings Nuclear Medicine Technology
Katie Iorg Pre-Medical Imaging Tech
Teara Jackson Nuclear Medicine Technology
Michelle Jacob Applied Psychology
Eric Johnson Biology-Health Sciences
Kaila Johnson Dental Hygiene
Kyle Johnson General Studies
Kevin Johnston Civil Engineering
Leela Johnston Applied Psychology
John Jones Renewable Energy Engineering
Jessica Jordan Electrical Engineering
Kevin Juba Software Engineering Tech
Lauren Kaltz Respiratory Care
Robert Keene Geomatics-option in Surveying
Jon Kelley Computer Engineering Tech
Ryan Kelly Civil Engineering
Susan Kendall IT Health Informatics Opt
Jonathan Kerlinger Software Engineering Tech
Ilya Khleboyko Nuclear Medicine Technology
Linh Kieu Echocardiography
Justine Kilsby EMT - Paramedic
Heather Kimbrell Dental Hygiene
Amanda Kindsvogel Diagnostic Medical Sonography
Callie Kinser Dental Hygiene
Elijah Kloft Dual Embed/Software Eng Tech
Alix Koontz Pre-Medical Imaging Tech
Ariel Koos Biology-Health Sciences
Amanda Krueger Pre-Medical Imaging Tech
Christina Krueger IT Accounting Option
Kara Kuust Diagnostic Medical Sonography
Matthew LaCount Pre-Renewable Energy Eng
Crystal Lang Dental Hygiene
Loleina Lapina Dental Hygiene
Karly LeVeque Pre-Dental Hygiene
Alana Leet Biology-Health Sciences
Amy Leighliter Pre-Medical Imaging Tech
Aleja Jane Lelis Clinical Laboratory Science
Andrea Lengel Biology-Health Sciences
Anna Lierman Diagnostic Medical Sonography
Kaitlin Lindenburger Biology-Health Sciences
Michael Loescher Software Engineering Tech
Paul Louthan IT Bus/Systems Analysis Opt
Sydney Luepton Radiologic Science
Ashley Lulay Dental Hygiene
Bradly Mabie Mechanical Engineering Tech
Mikal Mackenzie Dental Hygiene
Rajeev Malakar Echocardiography
Mason Manera Electrical Engineering
Lee Mann Software Engineering Tech
Sheila Mapes Biology-Health Sciences
Ali Marafi Electronics Engineering Tech
Sean Marek Software Engineering Tech
Jennifer Marrs IT Health Informatics Opt
Brian Matthews Software Engineering Tech
William Maxwell Communication Studies
Jennifer May Biology-Health Sciences
Jennifer Mayfield Communication Studies
Zana Mays Environmental Sciences
Ryley McAllister Pre-Medical Imaging Tech
Ashley McAnally Dental Hygiene
Kristin McBride Nuclear Medicine Technology
Thomas McCloskey Radiologic Science
Charles McCully Mgmt/Accounting Option
Robert McCune Software Engineering Tech
Lindsey McDonald Civil Engineering
Rhianna McDonald Respiratory Care
Daionna McGraw Dental Hygiene
Alex McKeen Renewable Energy Engineering
Matthew McKenney Renewable Energy Engineering
Jonathan Melbo Software Engineering Tech
James Merkley Applied Psychology
Rachel Merrill Diagnostic Medical Sonography
Shane Meyer Mechanical Engineering Tech
Stephen Meyer Computer Engineering Tech
Jacob Miller Mechanical Engineering
Mark Miller IT Bus/Systems Analysis Opt
Russell Miller Pre-Renewable Energy Eng
Zachary Miller Pre-Medical Imaging Tech
Susan Mines IT Bus/Systems Analysis Opt
Abigail Moeller Pre-Nursing
Kayla Morgan Pre-Dental Hygiene
Austin Morlan Electronics Engineering Tech
Ariel Morrison Clinical Laboratory Science
Jennifer Morrison Vascular Technology
Michelle Moulton Dental Hygiene
Mckenzie Munro Pre-Medical Imaging Tech
Calli Munsell Vascular Technology
Bryan Nalder Communication Studies
Kevin Nguyen Biology-Health Sciences
Danielle Nicholas Electrical Engineering
Samuel Nieman Applied Psychology
Rebekah Nisbet Applied Psychology
Jennifer Norris Echocardiography
JaLisa Nunez Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Riley O'Boyle Civil Engineering
Jeremiah Oertel Pre-Renewable Energy Eng
Andrew Ogle Radiologic Science
Ryan Okamoto Manufacturing Engineering Tech
Lindsay Oldham Dental Hygiene
Casey Oltman Mechanical Engineering
Vitaly Ormanji Dental Hygiene
Melissa Ortega Radiologic Science
Patrick Oswald Renewable Energy Engineering
Thyda Oun Diagnostic Medical Sonography
Tyler Park Mechanical Engineering
Heather Patterson Respiratory Care
Kacy Patterson Electrical Engineering
Ciara Patton Diagnostic Medical Sonography
Kaylee Peck Pre-Medical Imaging Tech
Nicholas Peckover Pre-Medical Imaging Tech
Anna Pesola Renewable Energy Engineering
Ashlie Petersen Mgmt/Marketing Option
Kayla Pinson Pre-Medical Imaging Tech
Rachel Rafferty Vascular Technology
Sana Rahmani Biology-Health Sciences
Ashlee Rainville Dental Hygiene
Talon Ray Nuclear Medicine Technology
Emily Recore Pre-Medical Imaging Tech
James Reece Pre-Renewable Energy Eng
Krintin Reiswig Dental Hygiene
Jeremy Riblett Mechanical Engineering
Omar RicaldayGutierrez Mechanical Engineering
Sarah Richards Radiologic Science
Lillian Richardson Diagnostic Medical Sonography
Michael Rider-Kloster Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Benjamin Riker Applied Psychology
Zeid Rizvic IT Health Informatics Opt
Krista Roberson Echocardiography
Alec Robertson Mechanical Engineering
Gregory Robinson Renewable Energy Engineering
Jenna Rood Pre-Medical Imaging Tech
Kayla Rooks Dental Hygiene
Shaylen Rosas Diagnostic Medical Sonography
Mallory Rose Diagnostic Medical Sonography
Race Ross Mechanical Engineering
MacKenzie Rowlands Dental Hygiene
Christina Rubidoux Applied Psychology
Amanda Rummel Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Rian Sackett Pre-Renewable Energy Eng
Paulo Santos Vasconcelos J Pre-Renewable Energy Eng
Sebastian Savage Computer Engineering Tech
Danielle Sayres Renewable Energy Engineering
Alan Schmidt Mechanical Engineering
Veronica Schmitz Civil Engineering
Jared Seehawer Echocardiography
Vindy Sermumes Pre-Medical Imaging Tech
Devon Shatto Applied Psychology
Aaron Shepard Dental Hygiene
Nathan Shirey Civil Engineering
McKenzie Shrum Pre-Medical Imaging Tech
Dylan Sies Echocardiography
Robert Sievers Echocardiography
Tessa Simpson Dental Hygiene
Joseph Slater Manufacturing Engineering Tech
Chantelle Smith Pre-Medical Imaging Tech
Cody Smith Mechanical Engineering
Jamahl Smith Radiologic Science
Jared Smith Software Engineering Tech
Noah Smith Electrical Engineering
Erik Sonnenberg EMT - Paramedic
Austin Soper Manufacturing Engineering Tech
Michael Sparks Civil Engineering
Julie St-Germain Clinical Laboratory Science
Matthew Stanbro Embedded Systems Eng Tech
Greg Stephens Pre-Renewable Energy Eng
Veronica Steward Pre-Medical Imaging Tech
Krista Stewart Dental Hygiene
Ryan Stokes Mechanical Engineering Tech
Matthew Stone Geomatics-option in Surveying
Erik Storo Software Engineering Tech
Forest Tanier-Gesner Pre-Renewable Energy Eng
Daisy Tapia Applied Psychology
Greyson Termini Mechanical Engineering
Luke Thompson Dual Embed/Software Eng Tech
Christopher Thorne EMT - Paramedic
Victoria Thorsted Pre-Nursing
Jacob Tiffee Radiologic Science
Jessica Timberlake Dental Hygiene
Eric Tipler General Studies
Ashley Tobiska Diagnostic Medical Sonography
Thoa Tran Biology-Health Sciences
Elizabeth Trembley Applied Psychology
Hannah Tschiegg Radiologic Science
Kaleb Turner Electrical Engineering
Ryan Turnipseed Radiologic Science
Patrick Tuter Civil Engineering
Taryn Urmson Echocardiography
Lauren VanDyke Pre-Medical Imaging Tech
Geoffrey VanPulliam Applied Mathematics
Joshua Varner Mechanical Engineering
Benjamin Vater Civil Engineering
Amanda Vauble Dental Hygiene
Justinne Vaughan Respiratory Care
Leslie Veal Environmental Sciences
Eduard Veremchuk Pre-Medical Imaging Tech
Marzuri Waggoner Dental Hygiene
Keri Wakumoto Electrical Engineering
CaSandra Wall Mgmt/Small Bus Mgmt Option
Lacey Wart Echocardiography
Brook Wedgworth Pre-Medical Imaging Tech
Landi Weeks Mechanical Engineering
Brittany Weidman Applied Psychology
Ryan Westman Pre-Renewable Energy Eng
Brandon Westmoreland Software Engineering Tech
Kayleigh Whelchel Biology-Health Sciences
Brittany White Civil Engineering
Steven White Pre-Respiratory Care
Joshua Wilcox Respiratory Care
Rebecca Williams Dental Hygiene
Sean Williams Pre-Dental Hygiene
Shelbi Williams Radiologic Science
Brett Wilson Pre-Renewable Energy Eng
Cole Winegar Civil Engineering
Caitlin Wirth Radiologic Science
Jena Wise Clinical Lab Science-Earlyadm
Derek Wiseman Biology-Health Sciences
Morgan Wood Biology-Health Sciences
Marcus Wymer EMT - Paramedic
Sizhe Yao Clinical Laboratory Science
Caitlin Young Radiologic Science
Sigorney Zallen Radiologic Science
Jonathan Zelinsky Electrical Engineering
Aaron Zhen Pre-Renewable Energy Eng
Zhen Zhu EMT - Paramedic
Erika Ziegler Diagnostic Medical Sonography
Thomas Ziegler IT Applications Developmnt Opt
Back to All News

For More Information

Office of Marketing & Communication

OfficeSnell Hall, Room 203